Demoskopsiffror som ger Reinfeldts moderater 36,1 procent medan (S) får 27,8. Ett omvänt förhållande jämfört med svensk politisk historia. Men ingalunda något märkligt i spåren efter den mörka höst och stränga vinter vi genomgått. Också i den socialdemokratiska hörnan av svensk politik.
Trots allt är väljarna ganska förnuftiga. De tar ställning till politik och gör det utifrån det förtroende som de bygger upp eller inte för partiers företrädare. Efter valet har de knappast på nationell nivå haft en chans att få del av någon tydlig färdbeskrivning från det eftervalskrisande partiet. Samtidigt har alliansregeringen varit i det närmaste befriad från opposition mot politiken. Det är heller inte märkligt att partier som centern och kristdemokraterna återfaller under spärren till riksdagen eller, som c, balanserar på den.
Efter sista helgen i mars har socialdemokratin ett nytt ledarskap. När fokus förändras och medier kan skriva om annat är oddssiffror för partiledarkandidater finns det goda chanser för en rejäl återkomst. Den är ingalunda självklar och de som inbillar sig att ens den mest hurtfriske och välslimmade partiledaren ska kunna vända nedåt till uppåt utan svar på framtidsfrågor, sakfrågor och partiets riktning i politiken kommer att krascha hårt mot verkligheten. Jag skrev i går om kongressens arbetsordning och punkten "Nystart". Demoskopen idag visar möjligen att dagordningspunkten behövs.
Mer läsvärt:
- Essbeck om oppositionens låga läge.
- Peter Karlberg om "tänkvärt av Laakso"
Läs fler inlägg på portalerna NetRoots och Politometern
Intressant Läs även andra bloggares åsikter om politik, socialdemokraterna, alliansen, opinionen, opinionsläget
torsdag 13 januari 2011
Opinionskurvor kan väl bara gå i en riktning dessa dagar....
Etiketter:
Opinionen,
Socialdemokraterna
Kommentarer (1)

Sortera efter: Datum Betyg Senast aktiv
Laddar kommentarer...
Comments by IntenseDebate
Kommenterar som Gäst.
Opinionskurvor kan väl bara gå i en riktning dessa dagar....
2011-01-13T07:52:00+01:00
Peter Andersson
Opinionen|Socialdemokraterna|
essbeck 51p · 741 veckor sedan
Om man jämför demoskop med andra mätbolag så har de alltid högre siffror än sina opinionsmätarkollegor på Moderaterna och Folkpartiet. Oftast är de något lägre på C och Kd och det är nästan alltid så att sossarna får lägre siffror opinionsmätarkollegorna.
Gissningsvis kanske man bör dra bort 1 till 1,5 procentenheter på både Moderaterna och Folkpartiet för att komma närmare vart opinionen ligger öka lite på både C och Kd och plussa på någon procentenhet för sossarna.
Jag tror inte att väljare byter parti så ofta som opinionsinstituten vill gälla och jag tror också att moderata kärnväljare som stödröstade på antingen Kd eller C nu säger att de röstar M när bolagen ringer upp dem. Det är långt kvar till nästa val och frågan är ganska kall egentligen hos människor.
Jag är förvånad att sossarna inte får sämre siffor hos ett bolag som demoskop som är så knutet till högersidan av politiken. Med tanke på den förändringsprocessen som sossarna är inne i borde siffrorna vara mycket sämre.
När det gäller opinionsmätningar så vet man ju inte egentligen hur det ligger till , var sanningen ligger så man skall ta en mätning lika seriöst som man tar väderprognosen för morgondagens väder.
Ha en trevlig vinterdag :)