En i sak viktig artikel hittar jag på Aftonbladets debattsida. Men oerhört märklig vinkling. Temat är sjukförsäkringen och den kritik som mycket berättigat framförs mot de allvarliga brister som finns i systemet. Artikelns udd är dock inte riktad främst mot den regering som är ansvariga för eländet utan mot (S). Kritiken är att inte oppositionen efter valdagen har ägnat tid åt frågan, som antyds i debattinlägget. Någon form av hyllning går i stället till regeringens socialminister, KD:s Hägglund, som "har nämnt de sjuka"(!) Sanningen är ju att Hägglund som medlem i regeringen har vikigt sig för de tyngre moderaterna och ställer upp på politiken.
Skribenten, den avhoppade moderaten Lars Sjöblom som har blivit rikskändis på att vara "enskilt exempel" i valdebatten, borde idag läsa och lyssna till just den regering som ansvarar för sjukförsäkringen. Till Ekot säger statsrådet Kristersson att "reformen ligger fast". Han tänker inte vidta någon snabböversyn utan sätter sig gärna med "förstoringsglas" för att hitta detaljer som kan justeras. Men några principiella förändringar, som att ta bort den så kallade stupstocken, är definitivt inte aktuellt.
I inslaget kommenterar också Emelie regeringens besked. Emelie som till blogginlägget "Sveket" fick stort genomslag och då 2200 kommentarer på sin blogg. I dag är det mindre, när nätets dolda kommentatorer och en och annan rättshaverist, bedriver sina enskilda motkampanjer.
Jag vet att (S) och andra i oppositionen kommer att fortsätta driva på för en bättre och tryggare sjukförsäkring. Inte minst blir ju det när gårdagens budget får sin motbild i form av motioner till riksdagen. Det är den regeringsbudget som är lagd, den politik som vann valet och den regering som fick makten, om än med knapp marginal, som ska ställas till svars för eländet också nu efter valet. Före hjälpte tyvärr inte.
- DN i förrgår om "Omöjligt uppdrag".
- Bloggar: Anna Vikström som har läst budgettexten om sjukförsäkringen.,
Läs fler inlägg på portalerna NetRoots och Politometern
Intressant Läs även andra bloggares åsikter om politik, sjukförsäkring, budget, anders borg, fredrik reinfeldt, ulf kristersson, moderaterna, regeringen, alliansen,
onsdag 13 oktober 2010
"Sjukförsäkringen ligger fast"
Etiketter:
sjukförsäkringen
Kommentarer (4)

Sortera efter: Datum Betyg Senast aktiv
Laddar kommentarer...
Comments by IntenseDebate
Kommenterar som Gäst.
"Sjukförsäkringen ligger fast"
2010-10-13T07:13:00+02:00
Peter Andersson
sjukförsäkringen|
Mia · 754 veckor sedan
Per F · 754 veckor sedan
Att stå på de svagaste sida är inte riktigt S grej tydligen, inte om det riskerar att flytta fokus från dem som är inne i trygghetssystem till dem som är utförsäkrade.
Mia · 754 veckor sedan
blev du sjuk skulle jag slåss lika hårt för dig Per.Även om du är moderat.Det kan jag garantera.Dom fall som dyker upp allt fler av och det är bra det-konkretiserar ju bara också alla dom tysta som drabbats men inte har orkat ännu gå ut eller har anhöriga som gör det.
Alliansfritt Sverige hade uppe en utmärkt mycket lång lista med massor av enskilda fall.
på radion väsnades det från S i riksdagen mot sjukförsäkringen.Så stå på dom svagas sida
också är definivt S grej liksom miljöpartiet och v.Men också på arbetarnas-dagsläge-medelklassens sida med rättigheter,inte bara skyldigheter.Väsnats om sjukförsäkringen gjorde också dessa tre i debatten,när dom till sist fick tala till punkt.Givet att ALLA som är sjuka ska få vara det utan stress också ekonomiskt.100 röda rosor på dig själv du.
Lasse Winberg · 754 veckor sedan
http;//www.riksdagen.se/webbnav/index.aspx?nid=67&dtyp=f&rm=2005/06&nr=907&dok_id=gt11907
http://www.svt.se/opinion/brannpunkt/artikel_1653...
http://www.dn.se/nyheter/sverige/cancersjuka-pens...
http :www.dn.se/ekonomi/avslag-pa-sjukskrivning-har-fordubblats-1.719843?
http://svt.se/2.53343/1.585257/cirka_10_000_utfor...?
Kan det vara att regelverket är ok, men tilllämpningen brister och felet ligger på handläggningen i FK ???