MY ASS! Jag höll på att skriva att jag skäms över Socialdemokraterna idag, men det jag skäms över är det här förslaget och det är inte socialdemokratiskt någonstans. Fy skäms, avgå!I de reaktioner som har kommit verkar också full enighet råda om det korkade i utspelet. Det var korkat och dumt i sak och det räcker egentligen. Men att nyheten kom samtidigt som partiet tackade nej till partiledardebatt på söndag av förståelig ovilja att synas på bild i samma lag som SD, var extra pinsamt. Det känns ändå av reaktionerna att döma som om motståndet mot främlingsfientlighet lever, oavsett varifrån den kommer. Bra!
Mer att läsa: AB om pudel, Pudel i Dagens Arena, Sydsvenskan, DN, SvD, GP. Juholt med kommentar
Fler som bloggar. Erik Laakso, Camilla Rågfors (före detta S och Sd-sympatisör) som också intervjuas i LO-tidningen, Jessica Schedvin, Martin Moberg, Skanskan, Axess, Peter Högberg, Tankar i natten, Maria Hagbom, Jämlikhetsanden, Annarkia, Westerholm, Thomas Böhlmark, Anders Åkesson (mp), Ledarbloggen, AB, Edvin Alam
Läs fler inlägg på portalerna NetRoots och Politometern
Intressant Läs även andra bloggares åsikter om politik, främlingsfientlighet, rasism, morgan johansson, socialdemokraterna, invandring, sverigedemokraterna,
anders s · 702 veckor sedan
maggan · 702 veckor sedan
B Persson · 702 veckor sedan
Att år efter år, trots påpekanden från Riksdagens ekonomiavdelning, fortsätta att kvittera ut stora ekonomiska bidrag, vittnar om en grotesk aningslöshet om vardagens realiteter. Väljarna, som Juholt lever på, har en helt annan insikt om vad man kan / får göra och att det helt enkelt inte räcker att uppträda i tv, se klädsamt skuldmedveten ut och avfärda det hela med "jag hade faktiskt ingen aning..." Mona som ertappades med fingrarna i syltburken tvingades ta konsekvenserna och hoppa av. Är det andra villkor om man bär mustasch istället för kjol ??
Sambon om ingen annan, borde väl ha begripit att svenska folket inte plötsligt börjar betala hennes hyreskostnader, bara därför att hon har bjudit in Juholt till sänghalmen. Å andra sidan hade hon visst gjort sig skyldig till ekonomiska oegentligheter själv, på sin förra arbetsplats. Man kan ju bara gissa vad som diskuteras och kanske planeras vid det gemensamma köksbordet.... Uppenbarligen ett nytt uppslag för Uppdrag Granskning att gräva i !
nisse hult · 702 veckor sedan
Chris B · 702 veckor sedan
Kent Karlsson · 702 veckor sedan
http://maktentillfolket.bloggagratis.se/2011/10/0...
Kattja · 702 veckor sedan
Lisa Enquist · 701 veckor sedan
MVH Lisa
Peter Andersson 71p · 701 veckor sedan
p