lördag 14 maj 2011

Positiv trend men trots allt bara ännu en meningslös mätning

Det är företaget SKOP som har mätt svenska folkets förtroende för hur två personer "leder en regering". En av personerna har de facto lett en regering sedan 2006. Den andra hoppas iaf jag kommer att göra det. (Håkan Juholt) Å andra sidar har HJ bara varit partiledare i en och en halv månad. Politiken är inte i närheten av färdigspikad och det är ytterst tveksamt om Juholts kvaliteter som partiledare har kunnat observeras av väljarna. Och hur personer jämförs om deras kvaliteter att sköta ett uppdrag som enbart den ena faktiskt har fått visa sina färdigheter i är väl något som andra får besvara. För mig verkar det väldigt korkat.

Oavsett det verkar i alla fall Juholt lyfta jämfört med tidigare. Precis som att socialdemokraternas opinionssiffror stiger, så stiger också - tydligen - väljarnas syn att Juholt har ökat "regeringsledandets skicklighet" inom socialdemokratin. En bra början.

Jag ser fram emot det politiska slaget mellan alternativen. Det som handlar om hur folks vardag påverkas, om hur vård och skola ska kunna bli bättre och allt det andra. Då kanske det blir som tidningen Expressen antyder: Juholt som en "skräck" för den allians som så gärna önskar behålla makten. Sen må person Fredrik Reinfeldt vara hur skicklig han vill i att hålla en ordförandeklubba.

Läs: SvD, DN, AB;

Läs fler inlägg på portalerna NetRoots och Politometern
Intressant Läs även andra bloggares åsikter om , , , , ,

Kommentarer (6)

Laddar... Loggar in...
  • Inloggad som
Calle Fridéns avatar

Calle Fridén · 724 veckor sedan

En sån fullständigt meningslös mätning. Den blir bara intressant om man vet vem som beställt den, och det kan vi nog gissa rätt lätt
2 replies · Aktiv för Alldeles nyss sedan
Håller förstås med och jag skrev inlägg för att i någon mån försöka ( iaf för mitt eget samvetes skull) komma med någon balans till eländet. Men det är ju mest teori att ett litet inlägg blir det.
Vad fick Reinfeldt i mätningen ? Runt 70 % eller så ? Det är ju knappast så att 70 % av de tillfrågade röstar på moderaterna.

Detta kanske låter löjligt men man kanske borde avböja att medverka i opinionsmätningar där beställaren är anonym. Men det kanske är ett slag i luften.
Bryr mig inte om mätningen, men folket har vaknat och sett vart det bär hän. Inga pengar till vård men sänka skatten går bra. Reinfeldt och Borg förstör Sverige.
Opinionsmätningar kan vi ta med en nypa salt tills S faktiskt presenterat en politk.
Allt för att hålla massorna fokuserade på totalt irrelevanta saker för att ignorera evolutionen som sådan.. Sweden is going down this year, and you are still bothering with numbers....

well, it was nice knowing you all. Have a nice hereafter ;)

Over and out

Ny kommentar

Comments by